Najczęściej zadawane pytania...
…dotyczące pobytu na Turkusowej Polanie.
Oczywiście wciągają na siebie odpowiednie ubrania (od stóp do głów: buty, wodoodporne spodnie, kurtki z kapturami lub przeciwdeszczowe kapelusze). Obracają niepogodę w fantastyczna zabawę. Czasem zmieniają plany. Jedzą posiłek w namiocie. Zmieniają przemoczone ubrania. Czasem spędzają czas chroniąc się gdzieś przed deszczem.
Dzieci są jak najszybciej zabierane z lasu w bezpieczne miejsce zgodnie z regulaminem bezpieczeństwa i procedurami ewakuacji obowiązującymi na Turkusowej Polanie. Czasem korzystają z transportu samochodowego. Spędzają czas w przytulnym namiocie, lub w zaprzyjaźnionej instytucji.
To się może zdarzyć, ale jest wiele sposobów, aby tego uniknąć. Odpowiednia odzież, ubieranie na cebulkę, ruch i zabawy ruchowe, ognisko, pozostawanie w namiocie, dzień odpoczynku. Wszystko pod czujnym okiem wychowawców.
Nie, wręcz przeciwnie. Początkowo, jeśli długie przebywanie na podwórku jest nowością w życiu dziecka system immunologiczny może potrzebować przystosowania. Leśne dzieci choruje mniej, infekcje mają zdecydowanie łagodniejszy przebieg i nie wyklucza to dzieci z uczestnictwa w zajęciach. Pozostawanie na podwórku i dużo ruchu uodparnia organizm na zmiany temperatury i ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie i wydolność dziecka.
To zależy, niektóre dzieci mogą być bardziej narażone, niektóre nie. Zasadniczo zagrożenie kleszczem w ogródku przy domu, na spacerze w parku czy na łące jest podobne jak w lesie. W okresie wzmożonego występowania kleszczy, tj. wczesną wiosną i jesienią rodzice i wychowawcy są podwójnie czujni. Podstawą profilaktyki jest codzienny, wieczorny rytuał sprawdzania na obecność kleszcza przez rodziców w domu. Jak najszybsze usunięcie kleszcza. Świadomość ugryzienia jeżeli takowe miało miejsce.
Na Turkusowej Polanie od 3 lat. Na początku w towarzystwie rodziców, tak aby proces adaptacji przebiegał łagodnie.
Nie, dzieciaki mogą się wspinać jeśli tylko sobie tego życzą, ale spędzają większość czasu w lesie wśród drzew, na trawie na Polanie. A w te cudne i beztroskie chwile na łonie natury wpleciona jest realizacja podstawy programowej MEN.
O, to się zdarza często, ale mamy dostęp do wody w studni na terenie Polany. Także przed posiłkiem dzieci mają możliwość umycia rąk mydełkiem 🙂
Tak, poza materiałami jakie daje nam natura, w naszej jurcie i namiocie mamy wszystkie niezbędne do rozwoju małej motoryki materiały. Farby, pędzle, nożyczki, kredki, flamastry, a także narzędzia – młotki i gwoździe ;). Leśne przedszkole przygotowuje zarówno do czytania i pisania, jak i rozwija kompetencje matematyczne. A dzięki optymalnej stymulacji wszystkich zmysłów dzieci z leśnych przedszkoli w porównaniu do rówieśników mają lepszą koordynację ruchową, są bardziej twórcze, potrafią dłużej skupić uwagę, uważniej słuchają, są bardziej spostrzegawcze i wyciszone oraz są bardziej pewne siebie.
W bazie przy jurcie mamy do dyspozycji na wyłączność nowoczesną toaletę. Jednak idea leśnych przedszkoli uczy dzieci załatwiania potrzeb w poszanowaniu natury. W razie potrzeby na wyprawie w lesie leśne przedszkolaki poradzą sobie doskonale, a przy tym nie pozostawią po sobie śladów.